שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

צמר סלעים או צמר זכוכית?

במבנים חדשים ובהקמה של קירות, גגות ומחיצות, נהוג כיום לעשות שימוש בחומרים מבודדים מאיכות גבוהה. בין החומרים הפופולריים ביותר ניתן למצוא סוגים שונים של צמר. לא מדובר כמובן בצמר שממנו מכינים בגדים חמים, כי אם בצמר שמכינים מחומרים ייעודיים כגון סלעים או זכוכית. במה כדאי לבחור, האם צמר סלעים או שאולי בצמר על בסיס זכוכית? יש להבין את ההבדלים בתכונות וביישומים.

ייצור מפייברגלס

נתחיל בהסבר קצר שנועד לבאר מהו צמר זכוכית. מעצם שמו, ניתן להבין כי מדובר בחומר המיוצר מזכוכית. למעשה, הייצור הינו מסיבי הזכוכית הידועים בציבור בשם פייברגלס. חומר זה משמש ליישום בקירות גבס ובתקרות פנים וכן בגגות של רעפים. התכונות המבודדות של חומר זה מאפשרות להקטין את חימום הבית בקיץ ואת התקררותו בעונת החורף. יתרון חשוב של צמר הזכוכית טמון בכך שהוא יודע לא רק לספק בידוד מבחינת חום או קור; הוא מסוגל גם לספק אפקט נוסף, אקוסטי, כלומר בידוד מרעשים. כאמצעי בידוד מרכזי הוא מצטיין בהיותו קל ואוורירי (כך שניתן לדחוס אותו). הוא עמיד בפני התפוררות, לא רגיש לקורוזיה ומחזיק מעמד במשך שנים.

ייצור מחומרים מינרליים

לעומת צמר הזכוכית, את צמר הסלעים מייצרים מחומרים מינרליים שונים וכמובן מסלעים כדוגמת הבזלת, המצטיינים בעמידות גבוהה. את הסלעים מעבדים לכדי סיבים דקיקים שגם הם מצטיינים ביכולתם לבודד חום, קור או רעש. ניתן למצוא חומר זה כשהוא מגיע בצורות של לוחות במידות עובי שונות. לצד היותו של חומר זה מתאים לבידוד הוא גם מצוין ליישום למטרות הגנה מאש. לצד השימוש בקירות או בגגות ניתן לייצר גם מעין מזרונים גמישים לצורך בידוד של צנרת לוהטת, גנרטורים וציוד מתחמם או מרעיש אחר במפעלים ובבתים.

כדי לדעת במה לבחור, יש להתרשם מרמת הנפח של החומר, ממשקלו וכמובן גם מהמחיר. הן בצמר הסלעים והן בצמר הזכוכית ניתן למצוא פתרונות במידות עובי שונות כגון 5 ס”מ, 10 ס”מ ואף יותר. להשגת תוצאות משופרות ניתן לשקול שימוש במספר שכבות וכן יישום משולב עם אמצעים נוספים כדוגמת אלומיניום או מלמין. 

שיתוף ב facebook
שתף!
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב email
Email