מהו לוח גבס?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

במאמר הבא נסקור מהולוח גבס וכיצד מייצרים את הלוחות הגבס השונים.

לוח הגבס הוא שם כללי למשפחה של מוצרי גבס המתאימים למטרות שונות ומגוונות . בשנים האחרונות לוחות הגבס קיבלו משמעות רבה בשל איכותם, מחירם ואופן השימוש והביצוע הקל במיוחד.

השימוש בלוחות גבס שונה במיוחד משימוש במוצרי עץ למשל. לוח גבס ניתן לצביעה ולעיבוד מיוחד במינו מה ששום חומר אחר לא יכול. לוחות גבס מאפשרות יצירת משטח נקי וישר במיוחד הניתן לחיתוך ושינוי בצורה המתאימה לנו במדויק.

גבס הוא מינרל שנמצא בצורת סלע משקע גבישי המכונה סידן גופרתי CaSO4 – 2H2O. מאה קילוגרמים של סלע הגבס מכילים כ 10 ליטרים של מים בתרכובת כימית ההופכים בתהליך התקשות מיוחד ללוח גבס. היצרן מקבל את סלע הגבס, ומועך את החתיכות הגדולות לפני שמתקיים עיבוד כלשהו. סלע הגבס נכתש לאבקה דקה ומחומם כ 350 מעלות F.

גבס סינטטי, העשוי לשמש גם ייצור של לוח גבס ומוצרי הגבס השונים. מוצר זה נובע בעיקר מכלי עזר חשמליים הפועלים באמצעות פחם המשולבים מערכות מיוחדות להסרת דו תחמוצת הגופרית מגזי פליטה. מערכות אלו לוכדים את דו תחמוצת הגופרית על ידי מעבר של גזים באמצעות מסננים המכילים אשר סופג את דו תחמוצת הגופרית בצורת סידן גופרתי טהור. לאחר מכן הגבס הסינטטי עובר ליצרן לוח הגבס להכנת המשטח.

כדי לייצר לוח גבס, הגבס צריך להיות מעורבב עם מים ותוספים שונים ליצירת תרחיף אשר ניזון בין השכבות של נייר קציף בלוח. כלוח נע לאורך קו המסוע, סידן גופרתי כימי בשילוב עם המים שהוסרו במהלך שריפה שחזרו למצבו המקורי . הנייר הופך כימית ומכאני קשור לליבת לוח הגבס. הלוח נחתך לאורך ומועבר באמצעות מייבשים מיוחדים שתפקידם להסיר כל לחות מהמשטח וכך למנוע נזק ללוח הגבס.